محل تبلیغات شما

شهره صولتی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

پرش به ناوبری پرش به جستجو

این نوشتار به هیچ منبع و مرجعی استناد نمی‌کند. لطفاً با افزودن یادکرد به منابع قابل اعتماد برطبق اصول تأییدپذیری و شیوه‌نامهٔ ارجاع به منابع، به بهبود این نوشتار کمک کنید. مطالب بدون منبع ممکن است به چالش کشیده و حذف شوند. (نوامبر ۲۰۱۹)
شُهره صولتی
Shohreh solati.jpg
اطلاعات
نام مستعارشهره
تولد۱۴ دی ۱۳۳۷۴ ژانویهٔ ۱۹۵۹ ‏(۶۰ سال)
ملیتایرانی
سبک‌(ها)موسیقی پاپ فارسی
سال‌های فعالیت۱۳۵۲- اکنون
ناشرینآونگ موزیکشرکت ترانهپی ام سی موسیقی
تحصیلاتموسیقی
دانشگاههنرستان عالی موسیقی
علت معروف‌شدنترانه (دختر مشرقی)
وبگاهوبگاه رسمی

فاطمه صولتی با نام هنری شُهره (زاده ۱۴ دی ۱۳۳۷ در تهرانخواننده و بازیگر ایرانی است. او همچنین خواهر شهرام صولتی است.

شهره در ۱۴ دی سال ۱۳۳۷ در محله سرچشمه در جنوب تهران متولد شد. نام اصلی او فاطمه صولتی است. پدر او یکی از بهترین ویولون نوازان آن دوره بوده‌است. شهره ۷ سال داشت که از علاقه خود به موسیقی مطلع شد و با حمایت خانواده‌اش به هنرستان عالی موسیقی رفت تا با موسیقی آشنایی بیشتری پیدا کند.

محتویات

پیش از انقلاب

شهره و شهرام صولتی - ۱۳۵۶

شهره در ۱۵ سالگی، وارد دنیای هنر شد و خوانندگی را پیشه خود کرد. نخستین ترانه او دختر مشرقی با شعری از منصور تهرانی و آهنگ محمد شمس بود. نام او پس از ترانه تو که نیستی بر سر زبان‌ها افتاد. پس از ورود او به دنیای موسیقی پاپ، کمپانی‌هایی شروع به قرارداد بستن با او کردند و عکس‌های او، روی جلد اول برای مجلات هفتگی شد. یکی از عوامل شهرت او اجرا در کاباره میامی بود که در آن زمان هواداران زیادی داشت.

شهره چندی بعد وارد دنیای سینما شد و به همراه داریوش اقبالی در فیلم فریاد زیر آب بازی کرد.

• شهره یک ترانه برای فیلم ناتمام (بادام‌های تلخ) با همکاری داریوش خوانده بود که با لغو فیلم بعدها این ترانه را به صورت جدا ارائه کردند و باعث شهرت بیشتر هر دوشان شد نام ترانه شبگرد (اشک من) بود

او تبدیل به ستاره محبوب آن سال‌ها شده بود؛ و در سال ۱۳۵۶ به همراه سعید کنگرانی مجری یک شوی تلویزیونی به نام (ستاره باران) بودند

مهاجرت به آمریکا

شهره صولتی در سال ۱۳۵۷ دو ماه قبل از انقلاب برای اجرای کنسرت به آمریکا رفت و به خاطر تحولات ایران در آنجا ماندگار شد.

در آغاز در نیویورک زندگی کرد. پس از یک سال اقامت در این شهر با یک مرد غیر ایرانی ازدواج کرد و ثمره ازدواجش یک دختر به نام طناز است. نخستین ترانه‌هایش در خارج از کشور در آلبوم طلسم» منتشر شد. او در در سال ۱۳۶۷ به لس آنجلس آمد. اکنون به ایشان القاب زیادی مانند "ملکه صحنه هاً و "ملکه موزیک ایران" "شیطونک شهر آواز" و… می‌دهند.

شهره با خوانندگانی چون معین، حسن شماعی زاده، فرامرز اصلانی، فرزین، داریوش، شهرام صولتی و … همکاری داشته‌است.

از بهترین همکاری‌های شهره می‌توان به ترانه پنجره‌ها با همکاری شهرام صولتی اشاره کرد

او در حال حاضر در ترکیه زندگی می‌کند و معمولاً کنسرت‌های خود را در کشتی سوداتور ترکیه اجرا می‌کند.

کنسرت دبی

شهره در سال ۲۰۰۸ کنسرتی در دبی داشت و در آن ترانهٔ خلیج فارس را اجرا کرد و باعث شد که او هرگز اجازه ورود به این کشور را نداشته باشد.

ترانه‌های معروف

شهره یکی از افرادی است که از گذشته در انتخاب آهنگ و شعر دقت بسیاری دارد. به همین دلیل است که اکثر کارهایش می‌گیرد

از ترانه‌های ماندگارش می‌توان به:

طلوع

دیروز و امروز

هوس

تو که نیستی

شب شعر

عکساشو پاره کردم

پنجره‌ها

کلاغ دم سیاه

یواشکی

آینه (توبه)

نامه

اصرار و … و جدیدترین آهنگش با نام شرط می‌بندم» می‌توان اشاره کرد

فیلم‌ها

آلبوم‌ها

نوشتار اصلی: ترانه‌شناسی شهره صولتی

۱۳۵۴: دختر مشرقی

۱۳۶۳: طلسم (با شهرام شب‌پره)

۱۳۶۴: سلام

۱۳۶۵: یکی یکدونه (با شهرام صولتی)

۱۳۶۶: شب شعر

۱۳۶۷: میکس

۱۳۶۸: صدای پا

۱۳۶۹ :جان جان

۱۳۶۹: مرمر (با داریوش، ابی و فرزین)

۱۳۷۰: گرفتار

۱۳۷۱: خاطره ۷ (با معین)

۱۳۷۱: سکه طلا (با مسعود فردمنش)

۱۳۷۱: جمعه به جمعه

۱۳۷۲: هم نفس

۱۳۷۲: مهمونی (با مارتیک)

۱۳۷۲: نمی‌زارم بری (با شهرام صولتی و حسن ستار)

۱۳۷۳: پنجره‌ها (با شهرام صولتی)

۱۳۷۳: زن

۱۳۷۵: قصه گو

۱۳۷۶: شنیدم

۱۳۷۷: عکساشو پاره کردم

۱۳۷۸: سایه

۱۳۷۹: حکایت ۵ (با مسعود فردمنش)

۱۳۸۰: عطر

۱۳۸۱: سفر

۱۳۸۲: پیشونی

۱۳۸۳: یارم کو؟ (با فرامرز اصلانی و سیاوش قمیشی)

۱۳۸۴: هوس

۱۳۸۷: عاشقم

تک‌آهنگ‌ها

۸۹_ فرشته‌ها

۸۹_ آنقدر دوست دارم

۹۰_ بیا تا برقصیم

۹۰_ پشیمونم

۹۲_ اصرار

۹۲_ کلید

۹۲_ برگرد

۹۳_ دوست دارم

۹۳_ دوست دارم (ریمیکس)